Per kontakt -> kontakt@great-albania.tk
 
ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com
RRegullat..
Mon Sep 14, 2009 4:05 pm nga ● King Albo ●
Forumi i prezantimit ka disa rregulla nder kryesoret jane

Per cdo prezantim duhet te hapet Topic i ri per secilin person
Nuk duhet te ket fyerje ndermjet personave ne prezantim
Duhet te veqohen disa nga te dhenat personale

Emrin (nickname) te mos e nderroni 100 her po vetem 2 her keni te drejt se per ndryshe do te merrni denim

Ne forume Te mos Dilni jasht teme po ti mbahni temes se …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com

Share | 
 

 Si ta hapim nje Radio ne Internet ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
● King Albo ●
Admininistrator
Admininistrator
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 12/08/2009
Location : Kosova - Fush kosova

Character sheet
Lajme:

MesazhTitulli: Si ta hapim nje Radio ne Internet ?   Tue Aug 25, 2009 6:29 am

1.DUHET TE KENI TE INSTALUAR WINDOWS XP PROFESSIONAL
2.DUHET TE KENI INTERNET KONEKCION 24 OR (BROADBAND PER MBI 100 DEGJUES)
3.IIS SERVICES TE INSTALUAR - N?SE NUK DINI SE SI INSTALOHET IIS SERVICES JA NJE SQARIM:
SHKONI N? START>CONTROL PANEL>ADD/REMOVE PROGRAMS>ADD/REMOVE WINDOWS COMPONENTS
PASTAJ SHKONI KU SHKRUAN INTERNET INFORMATION SERVICES DHE KLIKONI DETAILS DHE ZGJEDHNI WORLD WIDE WEB SERVICE DHE KLIKO
OK DHE PRIT TE INSTALOHET (DUHET T? KENI CD-NE E WINDOWS XP PROFESSIONAL TE VENDOSUR N? CD-ROOM)
4.DUHET TE KENI IP STATIKE
5.DUHET TE KENI TE INSTALUAR WINAMP-IN

SHKOJM TE SHK@RKOJM SHOUTcast SERVER nE: http://www.shoutcast.com/downloads/s...-5-windows.exe
PASI TE MBAROJ SHK@RKIMI E HAPIM DHE E INSTALOJM

PASTAJ SHKOJM E SHK@RKOJM SHOUTcast DJ DSP ne: http://www.shoutcast.com/downloads/s...2b-windows.exe
PASI TE MBAROJ SHK@RKIMI E HAPIM DHE E INSTALOJM

SHKOJM TE KONFIGUROJM SHOUTcast SERVERIN: My Computer> C: > Program Files > SHOUTCAST > sc_serv.ini
sc_serv.ini E HAPIM ME WORDPAD

HAPET NJE TEKST:
E GJEJM KU SHKRUAN MaxUser=32
NUMRIN 32 E NDRYSHOJM E BEJM 100

PASTAJ E GJEJM KU SHKRUAN Password=changeme
changeme E NDRYSHOJM E BENI SI TE DONI POR NUK DUHET TA HARONI SE DO NA DUHET ME VONE

PASTAJ E GJEJM KU SHKRUAN PortBase=8000
8000 DUHET NDRYSHUAR NE 8015

E BEJME SAVE DHE I MBYLLIM TE GJITHA DTRITARET.

TANI SHKOJME NE: Start>Programs>SHOUTcast DNAS>SHOUTcast DNAS (Console)
E LEME TE HAPUR

SHKOJME TEK WINAMP-I KLIKOJME ME ANEN E DJATHT DIKU LART
SHKOJME TEK Options>Preferences
HAPET NJE DRITARE SHKOJME TEK: DSP/Effect> Nullsoft SHOUTcast Source DSP v1.8.2b [dsp_sc.dll]

HAPET NJE DRITARE TJETER KU SHKRUAN SHOUTcast Source

SHKOJME TEK Output
POSHTE SHKRUAN Address e shkruani IP Statike tuajen
TEK Port SHKRUANI 8015
TEK Password PASSORDIN E NJEJTE QE E NDRYSHUAM PAK ME PARE
TEK Encoder ZGJIDHNI 1
TEK Reconnection Timeout SHKRUANI 0
PASTAJ SHKOJM? NE Yellowpages DHE SHKURAJM SIPAS DESHIRES

SHKOJME TEK BUTONI TJETE Encoder
TEK Encoder Type ZGJEDHIM MP3 Encoder
TEK Encoder Settings ZGJEDHIM 24KBPS, 22.050kHz, Mono

SHKOJME TEK BUTONI TJETE Input
KETU ZGJEDHIM NESE DUAM TE LISHOJME MUZIKE NGA SOUNDCARD-I APO WINAMPI

SHKOJME PERSERI TEK Output BUTONI DHE E BEJME CONNECT
MOS HARONI IP TUAJ DHE PASSOWRDIN

DHE URAAAA E HAPET NJE RADIO ONLINE

PER TA VERTETUAR SE A PUNON HAPIM INTERNET EXPLORERIN DHE SHKRUANI IP STATIKE TUAJ DHE PORTN
(PeRSHEMBULL 62.162.255.14:8015)


KY SEND FUNKSIONON 100%SIGURT PER ATA QE JETOJN JASHT KOSOVE SE INTERNET PROVAJDERI I TYNVE SPO I QET FIREWALL IP-ES PER MOS ME BA RADIO SI KETA TON NE KOSOV QKA PO NA QESIN.
MIREPO KA EDHE DISA INTERNET PROVAJDERA NE KOSOVE QE NUK QESIN FIREWALL IP-ES PER MOS ME BA RADIO

KUJT I FUNKSIONON LE TE TREGON A

ishalla keni sukses
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Unikkatil
Antar 50%
Antar 50%
avatar

Numri i postimeve : 212
Join date : 24/08/2009
Age : 25
Location : n'KeIt KoSoVeN

MesazhTitulli: Re: Si ta hapim nje Radio ne Internet ?   Tue Aug 25, 2009 7:04 pm

kokoa procedure e gat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si ta hapim nje Radio ne Internet ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kombjuter Dhe Internet :: Tutoriale & Mësime-
Kërce tek: