Per kontakt -> kontakt@great-albania.tk
 
ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com
RRegullat..
Mon Sep 14, 2009 4:05 pm nga ● King Albo ●
Forumi i prezantimit ka disa rregulla nder kryesoret jane

Per cdo prezantim duhet te hapet Topic i ri per secilin person
Nuk duhet te ket fyerje ndermjet personave ne prezantim
Duhet te veqohen disa nga te dhenat personale

Emrin (nickname) te mos e nderroni 100 her po vetem 2 her keni te drejt se per ndryshe do te merrni denim

Ne forume Te mos Dilni jasht teme po ti mbahni temes se …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com

Share | 
 

 Zbulohet vaksina kundër kancerit të gjirit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
● King Albo ●
Admininistrator
Admininistrator
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 12/08/2009
Location : Kosova - Fush kosova

Character sheet
Lajme:

MesazhTitulli: Zbulohet vaksina kundër kancerit të gjirit   Tue Aug 25, 2009 6:45 am

Zbulohet vaksina kundër kancerit të gjirit


Shkencëtarët
amerikanë më në fund kanë zbuluar vaksinën kundër kancerit të gjirit
E75. Kjo vaksinë ka zvogëluar dukshëm rrezikun nga kthimi i sëmundjes
për pacientët të cilët kanë përqindje të madhe të proteinës HER2/neu.Ky
lloj i kancerit të gjirit, i cili përbën rreth një të katërtat e të
gjitha rasteve, është më i rrezikshëm se të gjitha llojet tjera të
sëmundjes. Në grupin e të sëmurëve të tillë, vaksina ka zvogëluar
vdekshmërinë për 50 për qind. Ndërsa lajme edhe më të mira janë se
vaksina ka zvogëluar vdekshmërinë për 100 për qind tek gratë me kancer
të gjirit dhe me shprehje të ulët apo më të lartë se të mesme të
HER2/neu.

"Tani kemi diçka për të cilën gjë mendojmë se ka efekt tek shumica e
grave me kancer të gjirit, për të cilat aktualisht nuk ka përkujdesje
të mjaftueshme", ka thënë George Peoples, një nga autorët e hulumtimit
i cili do të paraqitet në takimin e sivjetmë të Shoqatës Amerikane për
Hulumtimin e Kancerit në San Diego. "Gjithashtu, ajo përballohet shumë
mirë, sikur vaksina kundër gripit".

Profesori Peoples është udhëheqës i onkologjisë kirurgjike në qendrën
ushtarako-mjekësore "Brooke" në San Antonio dhe udhëheqës i programit
për zhvillim të vaksinës kundër kancerit në Institutin
ushtarako-mjekësor amerikan.

Doktori Geroge Peoples aktualisht zbaton fazën e tretë të testimeve
klinike. Kjo vaksinë stimulon sistemin imun që të njohë qelizat e
kancerit si të huaja, ndërsa qëllim ka që të ndalojë kthimin e
sëmundjes tek gratë të cilat njëherë janë shëruar nga kancer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Unikkatil
Antar 50%
Antar 50%
avatar

Numri i postimeve : 212
Join date : 24/08/2009
Age : 25
Location : n'KeIt KoSoVeN

MesazhTitulli: Re: Zbulohet vaksina kundër kancerit të gjirit   Tue Aug 25, 2009 6:55 pm

ndoshta ska edhe shum efekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Zbulohet vaksina kundër kancerit të gjirit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca :: Mjekesia & shendeti-
Kërce tek: