Per kontakt -> kontakt@great-albania.tk
 
ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com
RRegullat..
Mon Sep 14, 2009 4:05 pm nga ● King Albo ●
Forumi i prezantimit ka disa rregulla nder kryesoret jane

Per cdo prezantim duhet te hapet Topic i ri per secilin person
Nuk duhet te ket fyerje ndermjet personave ne prezantim
Duhet te veqohen disa nga te dhenat personale

Emrin (nickname) te mos e nderroni 100 her po vetem 2 her keni te drejt se per ndryshe do te merrni denim

Ne forume Te mos Dilni jasht teme po ti mbahni temes se …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com

Share | 
 

 Ushtrimi nxit rritjen e tumorit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
● King Albo ●
Admininistrator
Admininistrator
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 12/08/2009
Location : Kosova - Fush kosova

Character sheet
Lajme:

MesazhTitulli: Ushtrimi nxit rritjen e tumorit   Tue Aug 25, 2009 6:46 am

Ushtrimet trupore gjithsesi, mirëpo çka nëse tumori e ka përfshirë organizmin? Ushtrimet mund të rrisin qarkullimin e gjakut në tumore dhe të shkaktojnë rritjen më të shpejt të tyre. Për fat të mirë, shpejt depërtojnë edhe ilaçet.

Doktorët nga Qendra mjekësore e universitetit amerikan Duke në Kaliforninë Veriore kanë zbuluar se si tumoret e prostatës tek minjtë rriten kur minjtë ushtrojnë. Ekipi i doktorëve ka supozuar se kjo do të mund të ishte rasti edhe me tumoret tjera.

Profesori Lee Jones, nga Qendra për hulumtimin e kancerit prej universitetit në fjalë, ka thënë: "Hulumtimi ynë në modelin e miut ka dëshmuar se ushtrimet kanë sjellë deri tek rritja e dukshme e tumorit sesa do të sillte mënyra e qetë e jetës".

"Mendoj se në të ardhmen do të mund të përdornim këtë zbulim për përgatitjen e mënyrave më të mira që në mënyrë të efektshme të shërojmë pacientët e sëmurë nga kanceri i prostatës, si dhe ata me lloje tjera të kancerit".

Duke paraqitur zbulimin në takimin vjetor të Shoqatës amerikane për hulumtimin e kancerit, është thënë se ushtrimet dhe qarkullimi më i madh i gjakut mund të përmirësojnë shërimin, por edhe të përshpejtojë zhvillimin e tumorit.

Ata kanë thënë se ushtrimet në fakt mund të përmirësojnë përgatitjen e metodave të ndryshme të shërimit, siç është kimioterapia dhe rrezatimi, të cilat mund të janë të kufizuara për shkak të qarkullimit të dobësuar të gjakut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Unikkatil
Antar 50%
Antar 50%
avatar

Numri i postimeve : 212
Join date : 24/08/2009
Age : 25
Location : n'KeIt KoSoVeN

MesazhTitulli: Re: Ushtrimi nxit rritjen e tumorit   Tue Aug 25, 2009 6:58 pm

ne keto dite gjithqka po thajon por shum gjera po jan te paverteta dhe eshte mire qe te mos u besojme gjithqka shkenctareve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
kobra.03
Antar 10%
Antar 10%
avatar

Numri i postimeve : 77
Join date : 18/08/2009

MesazhTitulli: Re: Ushtrimi nxit rritjen e tumorit   Wed Aug 26, 2009 5:17 am

jo bre sbesoj qe ushtrimet rrisin ishalla jo :s se me ba me pas smuj TOMORIN qashtu mosvet volla :S:S
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ushtrimi nxit rritjen e tumorit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushtrimi nxit rritjen e tumorit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca :: Mjekesia & shendeti-
Kërce tek: