Per kontakt -> kontakt@great-albania.tk
 
ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com
RRegullat..
Mon Sep 14, 2009 4:05 pm nga ● King Albo ●
Forumi i prezantimit ka disa rregulla nder kryesoret jane

Per cdo prezantim duhet te hapet Topic i ri per secilin person
Nuk duhet te ket fyerje ndermjet personave ne prezantim
Duhet te veqohen disa nga te dhenat personale

Emrin (nickname) te mos e nderroni 100 her po vetem 2 her keni te drejt se per ndryshe do te merrni denim

Ne forume Te mos Dilni jasht teme po ti mbahni temes se …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com

Share | 
 

 Parkisoni...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
● King Albo ●
Admininistrator
Admininistrator
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 12/08/2009
Location : Kosova - Fush kosova

Character sheet
Lajme:

MesazhTitulli: Parkisoni...   Tue Aug 25, 2009 6:47 am

Trajtimi i efekshëm me operacion
Parkinsoni është një sëmundje neurologjike dhe shenjat e dukëshme të saj janë dridhjet, veçanërisht të gjymtyrëve. " Me përparimin e sëmundjes, simptomat shtohen", thotë neurologu David Çarls pranë universitetit Vanderbild në Nashvill të shtetit Tenesi. "Vështirësitë që shoqërojnë sëmundjen e parkinsonit janë dridhjet, bllokimi i muskujve, ngadalësimi i lëvizjeve, vështirësitë për të ruajtur balancën gjatë ecjes dhe humbja e kujtesës për rreth 20 përqind të pacientëve."Sipas organizatës botërore të shëndetësisë, 4 milionë njerëz vuajnë nga sëmundja e parkinsonit. Por kjo shifër parashikohet të rritet ndërsa shumë vende të zhvilluara vazhdojnë të njoftojnë mbi rritjen e numrit të popullatës së moshuar. Në Shtetet e Bashkuara ka rreth 1 milionë e 500 mijë vetë të diagnostikuar me parkinson.
Simptomat
Sëmundja fillon të shfaqet kryesisht tek njerëzit e moshës 60-65 vjeç. Ilaçet duket se bëjnë efekt në vitet e para të prekjes, por më vonë këto efekte dobësohen.Trajtimi i parkinsonit është treguar i suksesshëm tek 25 përqind e pacientëve të cilët iu nënshtruan operacionit për stimulimin e thellë të trurit. Elektrodat vendosen në një zonë të trurit të njohur me emrin subthalamic nuckleus që nxit veprimtarinë e tepruar të trurit. Elektrodat lidhen me një aparat pejsmejker të vendosur në gjoks. Në këtë mënyrë, elektrodat dërgojnë një sinjal për qetësimin e dridhjeve dhe zhbllokimin e muskujve.Doktor David Çarls thotë se kjo terapi ndërpret veprimtarinë e tepruar të trurit dhe në këtë mënyrë lehtëson simptomat e parkinsonit. Evan Stern i është nënshruar një terapie të tillë. Ai thotë se në përgjithësi ndjehet mirë dhe dridhjet i janë zhdukur plotësisht.Ekipi i mjekëve neurologë pranë universitetit Vanderbild po fillon tani të përdorë këtë mënyrë trajtimi tek disa pacientë ku sëmundja ndodhet në fazat e para. Doktor Çarls thotë se kryerja e terapisë stimuluese në fazën e herëshme të sëmundjes mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave, por nuk ofron shërim dhe as nuk ndal përparimin e sëmundjes. Nga kjo terapi, pacientët vazhdojnë të përfitojnë edhe 5 deri në 7 vjet pas operacioni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Unikkatil
Antar 50%
Antar 50%
avatar

Numri i postimeve : 212
Join date : 24/08/2009
Age : 25
Location : n'KeIt KoSoVeN

MesazhTitulli: Re: Parkisoni...   Tue Aug 25, 2009 6:59 pm

shum tem e mir kjo per tu informuar rreth lemise se mjekesise
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Parkisoni...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca :: Mjekesia & shendeti-
Kërce tek: