Per kontakt -> kontakt@great-albania.tk
 
ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com
RRegullat..
Mon Sep 14, 2009 4:05 pm nga ● King Albo ●
Forumi i prezantimit ka disa rregulla nder kryesoret jane

Per cdo prezantim duhet te hapet Topic i ri per secilin person
Nuk duhet te ket fyerje ndermjet personave ne prezantim
Duhet te veqohen disa nga te dhenat personale

Emrin (nickname) te mos e nderroni 100 her po vetem 2 her keni te drejt se per ndryshe do te merrni denim

Ne forume Te mos Dilni jasht teme po ti mbahni temes se …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Download mp3
risi-ks.com
zbavitu.net
shkupimusic.com

Share | 
 

 A I DALLOJMË MIRË NGJYRAT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
● King Albo ●
Admininistrator
Admininistrator
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 12/08/2009
Location : Kosova - Fush kosova

Character sheet
Lajme:

MesazhTitulli: A I DALLOJMË MIRË NGJYRAT   Tue Aug 25, 2009 6:48 am

TESTE PER MOSDALLIMIN E NGJYRERAVE

Ne testet qe zbulojne llojin dhe shkallen e pa aftesise per te dalluar ngjyrerat,shpesh perdoren konfiguracione me pika qe kane ngjyra dhe nuanca te ndryshme.Testi i shumeperdorur Ishihara ka 38 konfiguracione.Per shembull,kur sheh medrite natyrore nje nga konfiguracionet e testit,nje njeri me shiqim normal duhet te shoh numrin 42 dhe 74 majtas,kurse nje daltonik qe nuk dallon te kuqen dhe te gjelberten,siper mund te mos shoh asnje numer,kurse poshte te shoh numrin 21.Nese teksti zbulon nje defekt,okulisti mund te keshilloi teste te tjera per te percaktuar nese eshte i trasheguar apo ka nje shkak tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
A I DALLOJMË MIRË NGJYRAT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca :: Mjekesia & shendeti-
Kërce tek: